user ınterface nedir ne işe yarar ile ilgili görsel sonucu

      UI in açılımı şu şekilde olmaktadır; User Interface yani kullanıcı ara yüzüdür.

      Günümüzde yazılan bütün web siteleri ve aplikasyonları UI si şu şekilde tasarım süzgecinden geçmektedir;

       Genellikle photoshop gibi ileri düzey programlar kullanılarak yapılır. Her birinin kendine ait formatları vardır. Kullanıcı dostu olması tasarlanan UI nin kullana bilirliğini artırır ve birçok firma bu noktaya dikkat ederek UI tasarımlarını hazırlatırlar. Kullanıcı ara yüzü tasarımcısı ülkemizde yaygın meslek konumunda değil maalesef… Ara yüz tasarımcısı dünyadaki bütün gelişmesi takip eden birey konumunda olmalı ve kendi vizyonu ile bütünleştirip ara yüzü yazılımları deneyimi sahibi olmalıdır. İnternet sektöründe bu farklı ve deneyimlilik isteyen uzmanlık alanı artık bir istek değil gereklilik haline bürünmüştür. İnternet üzerinde kullandığımız en sık sosyal platformlar hep bu tasarımcıların önemli eserleridir. Ara yüz tasarımcıları kullandığımız televizyon kumandasına kadar tasarı yaparlar ve en işlevsel ve etik şekilde kullanmamız için çalışmalar yaparlar. Mesela tuşların rengi, büyüklüğü, kullanım sırası hep bu tasarımcılar konu mumundaki araştırmalar sayesinde ilerletilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bizler bu tasarımlar sayesinde istediğimiz film ya da diziyi izler konuma gelebiliyoruz.

      Firmaların ise tercih sebebi olan ara yüz tasarımcıları, kullanıcıların o sitede daha fazla vakit geçirebilmesi ve firmanın sunduğu hizmetten faydalanmasını sağlar. Bir program ne kadar profesyonel bir ara yüz tasarımcısına sahip olursa, tıklanacağı uygulamalarda o kadar fazla kullanıcının elinin altında olur.  Hem firma kazanır konuma gelir hem de kullanıcı bu dost tasarım sayesinde o programın hayatının önemli bir alışkanlığı haline getirir.

      İyi bir UI tasarımcısı aynı zamanda yarattığı tasarımları her zaman kontrol etmeli ve bir sonraki adım için hazırlıklı olmalıdır. Tasarım ne kadar çok gelişmeye ve geliştirmeye açıksa işlevselliği o kadar önemli olur. Firma da anlaşmalarını bu ortaya çıkan ürüne göre yeniler ya da iptal eder. Çıkarılan tasarımı süzgeçten geçirmek ortaya çıkabilecek sorunları yarı yarıya çözmek anlamına gelir. UI tasarımcısı ürününe geniş bakış açısıyla bakmalı ve kullanıcının her türlü sorusunu cevaplamak üzere çalışmalıdır. UI tasarımcısı aynı zamanda bir UX tasarımcısı ile birlikte çalışırsa ortaya çıkacak iş o kadar sağlam olur.

KAYNAK:

https://www.gokcebilisim.com.tr/blog/web-tasarim/ui-tasarim-nedir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s