css1

CSS (Cascading Style Sheets), HTML ve JavaScript gibi, internet sayfalarının kodlanmasında kullanılan 3 ana teknolojiden biridir.

CSS, bir HTML sayfasının nasıl görüntüleneceğini tarif eder. Bu tarifin içinde sayfadaki başlık, metin, resim, video gibi öğelerin görsel özelliklerinin yanı sıra, sayfa yerleşimi ve bu yerleşimin farklı ekranlarda, cihazlarda,ekran, kağıt ya da diğer ortamlarda nasıl değişeceği bilgisi de bulunur.

İnternet sayfasının yapısı ve CSS

Yapısal olarak incelendiğinde internet sayfaları üç katmandan oluşur. Bu katmanlar önem ve uygulama sırasına göre içerik katmanı, görselleştirme katmanı ve etkileşim katmanıdır.

İçerik katmanı (HTML)

İçerik katmanı her intenet sayfasında mutlaka vardır. Sayfa sahibinin ziyaretçiye aktarmak istediği bilgi, HTML ile etiketlenerek bu katmanı oluşturur. Günümüzde internet sayfalarının içeriği ağırlıklı olarak metin olsa da, resim, animasyon, video gibi farklı ortamlar da içerik olarak kullanılmaktadır. Bu katmanda içeriğin nasıl görüntüleneceğine dair bilgi olmaz (olmaması gerekir).

Görselleştirme katmanı (CSS)

Görselleştirme katmanı, içeriğin sayfayı ziyaret eden kişiye nasıl gösterileceğini belirler. İçeriğin ekran boyutuna göre ayarlanması, yazı boyutunun belirlenmesi, renk, beyaz alan gibi görsel öğelerin tanımlanması bu katmanda yapılır. Görselleştirme katmanı için önerilen ve yaygın olarak kullanılan dil CSS’tir.

Etkileşim katmanı (JavaScript)

Etkileşim katmanı, kullanıcı ve sayfa arasındaki etkileşim yöntemlerini ve sonuçlarını tanımlar. Genellikle JavaScript ile kodlanır. Bir sayfanın ziyaretçi ile etkileşimi, formların kontrol edilmesi gibi basit işlemlerden, masaüstü yazılımlarına benzer kapsamlı web uygulamalara kadar çeşitlilik gösterebilir.

CSS, HTML ile etiketlenmiş içeriğin nasıl görüntüleneceğini tarif eder.

CSS, görselleştirme yükünü HTML’in sırtından alır ve bu bilgiyi birkaç dosyada toplar. Böylece site güncellemelerini ve bakımını kolaylaştırır. Tüm görselleştirme bilgisinin birkaç dosyada toplanması, aynı zamanda, veri trafiğinde de tasarruf sağlar. Görselleştirme yükünü sırtından atan HTML de, asıl amacına uygun olarak yalnızca içerik hakkında bilgi taşır ve böylece daha portatif hale gelir. CSS, responsive tasarım stratejisinin belki de en vazgeçilmez ayağıdır.

CSS kolay öğrenilebilen bir dildir. Kullanımı da kolay, hatta zevklidir. CSS sayesinde ön-taraf yazılımı (front-end development), günümüzün milyon çeşit cihaz-ekran ortamında bile insanın akıl sağlığını yitirmeden yapabileceği bir iş olarak kalmıştır.

css3

KAYNAKLAR:

http://www.pitstop.com.tr/css-nedir/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s