gmu-testi1

    Türkiye’de pek çok kişi masaüstü bilgisayar yerine mobil cihazlar ve akıllı telefonlardan arama gerçekleştiriyor. Bu sebeple sitelerin mobil uyumlu olması başarılı bir reklamveren için olmazsa olmaz bir unsur.

Bir sayfanın masaüstü sürümünün mobil bir cihazdan görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir. Kullanıcının, mobil uyumlu olmayan sürümü okuyabilmek için sıkıştırma veya yakınlaştırma yapması gerekebilir. Kullanıcılar bunu moral bozucu bir deneyim olarak görür ve büyük olasılıkla siteden çıkarlar. Alternatif olarak, mobil uyumlu sürüm kolayca okunabilir ve hemen kullanılabilir.

ABD’de, akıllı telefon sahibi kullanıcıların %94’ü yerel bilgilerle ilgili aramaları telefonlarından yapmakta. İşin ilginç tarafı, mobil aramaların %77’si evden veya iş yerinden yapılmaktadır; bu mekanlarda büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlar da mevcuttur.

Mobil içerik, işiniz için kritik önem taşır ve bu önemini korumaya devam edecektir. İster tuttuğunuz spor takımı için blog hazırlayın, ister yerel tiyatronuzun web sitesi için çalışma yapın ya da isterseniz potansiyel müşterilere ürün satın. Ziyaretçilerin mobil cihazlarını kullanarak sitenizi ziyaret ettiklerinde iyi bir deneyim yaşayacaklarından emin olun!

Nasıl başlarım?

Mobil uyumlu site oluşturmak için yapılacak çalışmanın mahiyeti, geliştirici kaynaklarınıza, iş modelinize ve uzmanlığınıza göre değişiklik gösterir. Bir masaüstü sitenin, mobil cihaz üzerinde çalışacak biçimde nasıl yeniden tasarlanabileceğini gösteren örnek için aşağıdaki şemaya bakın:

Çok temel bir uygulama düzeyinde, mevcut bir masaüstü siteden mobil siteye geçiş için, masaüstü sitedeki mevcut içerik bölümlerini alarak bunları mobil uyumlu bir tasarım şablonu içinde düzenlemek gerekir.

Mobil siteye ilişkin teknik uygulamalar, bunları geliştirici çalıştırarak mı, yoksa kendi başınıza mı yapacağınız gibi konularda daha fazla bilgi edinmek için Mobil Site SEO’su dokümanlarımıza bakın.

Mobil cihazlar için site oluşturmanın maliyeti nedir?

Cevap… duruma göre değişir! Örnek olarak, aşağıda bazı olasılıklar verilmiştir:

  • Web siteniz için duyarlı bir şablon veya tema seçebiliyorsanız mobil uyumlu siteye ücretsiz geçebilirsiniz. Duyarlı bir şablon veya tema, ekranı ziyaretçinin kullandığı masaüstü, tablet ya da mobil telefona göre uyarlar.
  • Kendi mobil sitenizi oluşturmak için gereken teknik becerilere sahipseniz mobil uyumlu siteye ücretsiz geçebilirsiniz. Web’in Temelleri‘ne göz atın!
  • Bir geliştirici çalıştırmanız gerekiyorsa mobil uyumlu siteye geçiş, zaman ve para açısından maliyetli olabilir. Dahası, web siteniz birkaç yıl önce oluşturulduysa yeni bir geliştirici size sıfırdan başlamayı önerebilir (bu durumda sıfırdan site oluşturma için tam ücret ödemeniz gerekir). Bunun nedeni, sitenizde değişiklik yapmak yerine siteyi yeniden yapmayı daha verimli hale getirecek yeni web geliştirme tekniklerinin ve temaların (veya sayfa şablonlarının) olmasıdır. Bu durum özellikle şu tür siteler için geçerlidir:
    • Flash ile oluşturulmuş
    • Eski e-ticaret platformlarını kullanan

İyi haber, eğer sıfırdan başlarsanız geliştiricinizin kullanabileceği mevcut bir şablon veya tema olabilir. Mevcut içeriğinizi yeniden kullanabilirsiniz, bu da zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Sonraki adımlar nelerdir?

KAYNAK:

https://www.youtube.com/watch?v=hxbw7GQjUJE

https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/?hl=tr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s