speedtest

    Web sitelerinin açılış hızları, arama motorları tarafından indekslenme oranını ve bu indekslenmenin hızını artırır, ayrıca ziyaretçilerin siteyi kullanma tercihlerini de belirler. Kullanıcılar bir veya birkaç saniyede açılan web sitelerini tercih ederler. Sitelerinizin açılma hızlarını, sayfa boyutunu, yüklenme zamanını ve Google sayfa hızı puanını öğrenerek gerekli optimizasyon işlemlerini yaptırmalısınız.

      PageSpeed Insights, bir sayfanın mobil ve masaüstü cihazlar için performansını ölçer. URL, biri mobil kullanıcı aracısı ile biri de masaüstü kullanıcı aracısı ile olmak üzere iki defa getirilir.

PageSpeed Skorları 0-100 puan arasındadır. Skorun yüksek olması daha iyi demektir ve 85 ve üzerindeki bir skor, sayfanın iyi performans gösterdiğine işaret eder. PageSpeed Insights’ın sürekli olarak iyileştirildiğini, bu nedenle biz yeni kurallar ekledikçe ve analizimizi iyileştirdikçe skorun değişeceğini unutmayın.

PageSpeed Insights, sayfa performansının şu konularda nasıl iyileştirilebileceğini ölçer:

  • ekranın üst kısmını yükleme süresi: Bir kullanıcının yeni sayfa isteğinde bulunduğu andan ekranın üst kısmının içeriğinin tarayıcı tarafından oluşturulduğu ana kadar geçen süre.
  • tam sayfa yükleme süresi: Bir kullanıcının yeni sayfa isteğinde bulunduğu andan sayfanın tarayıcı tarafından tümüyle oluşturulmasına kadar geçen süre.

Bununla birlikte, ağ performansı büyük ölçüde değişiklik gösterdiğinden PageSpeed Insights, sayfa performansının sadece ağdan bağımsız yönlerini dikkate alır. Bunlar sunucu yapılandırması, bir sayfanın HTML yapısı ve resimler, JavaScript ve CSS gibi dış kaynakları kullanımıdır. Önerilerin uygulanması, sayfanın göreli performansını artıracaktır. Ancak, sayfanın mutlak performansı yine de kullanıcının ağ bağlantısına bağımlı olacaktır.

Önerilerin her biri, önemini işaret eden üzere bir öncelik göstergesi ile değerlendirilmiştir:

pagespeed1

KAYNAK:

https://developers.google.com/speed/docs/insights/about

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s